1. გაკვეთილის თემა
|
იმერეთი
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. სწავლების საფეხური
და კლასი
|
საბაზო
საფეხური, მე-9 კლასი
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. ინტეგრირებული
საგნები, მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ეთერი ათაბეგაშვილი (გეოგრაფია)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
16
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
არ
გვყავს
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ამ
გაკვეთილით მოსწავლე გაეცნობა საქართველოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი რეგიონის
იმერეთის გეოგრაფიულ მდებარეობას, ბუნებრივ რესურსებს, მეურნეობის დარგებს და ამ
კუთხეში გავრცელებულ ტრადიციებს.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. გაკვეთილის სასწავლო
მიზნები (საგნების მიხედვით)
|
საქართველოს
მხარეების გეოგრაფიული და ისტორიულ-ეთნიგრაფიული კუთხით გაცნობა.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგი/ინდიკატორები
|
შედეგი:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9. წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეს
შეუძლია საქართველოს პოლიტიკურ ადმინისტრაციული რუკაზე. მხარეების მოხაზვა
სხვადასხვა ცხრილებზე და გრაფიკებზე მუშაობა. ცალკეული კუთხეების არქიტექტურაზე,
ტრადიციებზე, სამზარეულოსა და ჩაცმულობაზე საუბარი.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
გაკვეთილი 1- საგნის დასახელება - გეოგრაფია
საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარება-5წთ.
·
აქტივიბა
1 – 5წთ.
აზრობრივი რუკის შედგენა- დაფაზე
ვწერ სიტყვა „იმერეთს“ და ვთხოვ მოსწავლეებს ერთი სიტყვით გამოთქვან თავიაანთი
აზრი, რაც იმერეთთან მიმართებაში გაახსენდებათ და მოსწავლეთა პასუხები
ფიქსირდება დაფაზე.
·
აქტივობა
2: - 15 წთ.
მოსწავლეები იყოფიან 4 ჯგუფად, თვითვეულ ჯგუფს ეძლევა კონკრეტული დავალება,
სახელმძღვანელოში მოცემული ტექსტისა და რუკების გამოყენებით დაადგინონ: I ჯგუფი:
დაადგინონ იმერეთის მდებარეობა, ფართობი, რელიეფის ფორმები, ბუნებრივი რესურსები,
კლიმატური თავისებურებები.
II ჯგუფი-იმერეთის
მოსახლეობის რაოდენობა, სიმჭიდროვე, ადმინისტრაციული რაიონები და ძირითადი
ქალაქები. III ჯგუფი
-
იმერეთში განვითარებული მრეწველობისა და
სოფლის მეურნეობის დაგრგები. IV ჯგუფი -რეგიუნში
განვითარებული ტრანსპორტის სახეები, რეკრეაციული რესურსები, ღირშესანიშნაობები
და ტრადიციები.
თვითეული
ჯგუფი იყენებს სახელმძღვანელოში მოცემულ, როგორც იმერეთის ასევე საქართველოს
ოროგრაფიულ, სასარგებლო წიღისეულის, მოსახლეობის სიმჭიდროვისა და სხვა რუკებს.
·
აქტივობა
3.- 5 წთ.
შემდეგ
ჯგუფის ექსპერტები წარმოადგეგნენ თავიაანთ მოპოვებულ მასალას და პრეზენტაციის
სახით აცნობენ ამხანაგებს, შედეგად თვითოეული ჯგუფი ფლობს სრულ ინფორმაციას
იმერეთის რეგიონის შესახებ, ცოდნის შესამოწმებლად დაფაზე წინასწარ მაგვს
გამზადებული შემდეგი სახის ცხრილი რომელსაც ავსებენ ბავშვები
სურათების
ჩვენება პრეზენტაციის სახით, იმერეთის
ღირსშესანიშნაობები.
ვაძლევ საშინაო
დავალებას: - 5წთ.
დამატებითი
მასალების გამოყენებით შეადგინონ გზამკვლევი -„გეპატიჟებით სამოგზაუროდ
იმერეთში“.
ბოლოს
ვაჯამებ ჯგუფების მუშაობას და ვაფასებ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11. შეფასება
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო,
საქართველოს ფიზიკური და პოლიტიკურ-ადმინისტრაციული რუკა, დაფა, ცარცი, თაბახის
ფურცლები.
კომპიუტერი,
პროექტორი
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასების კრიტერიუმები
1
|
შინაარსის კორექტულობა
|
0,0
|
ხშირად გვხვდება
შეუსაბამო, მცდარი ინფორმაცია
|
0,0
|
ძირითადად კორექტულია
ზოგიერთი შეუსაბამო ან მცდარი ინფორმაციაა
|
0,5
|
მთლიანად კორექტულია
ფაქტები ზუსტი და მკაფიო
|
0,5
|
1
|
2
|
ენობრივი გამართულობა
|
0,0
|
ენობრივად გაუმართავი,
ხშირი შეცდომებით
|
0,5
|
ენობრივად გამართული, მცირე შეცდომებით
|
0,5
|
ენობრივად გამართული
და მკვეთრად დაცულია პუნქტუაციური ნიშანი
|
0,5
|
1,5
|
3
|
რუკის კითხვა
|
0,0
|
წაკითხული ინფორმაცია
ერთი ან რამოდენიმე ელემენტისაგან შედგება
|
0,5
|
ესაჭიროება მითითებები,
როგორ მოიპოვოს საჭირო ინფორმაცია, მოპოვებული ინფორმაცია არასრულია.
|
0,5
|
დამოუკიდებლად
და სრულად მოიპოვებს ინფორმაციას
|
1
|
2
|
4
|
შემოქმედებითობა
|
0,0
|
მცირე შემოქმებებითი
ენერგიის დანახარჯი ჯგუფის მხრიდან
|
0,5
|
ზოგჯერ ჩანს ჯგუფის
ორგანიზებული აზრები, რაც ეხმარება ჯგუფს პრეზენტაციაში
|
0,5
|
ჩანს ჯგუფის ორგანიზებულობა,
სიახლე და თავისებური ხედვა
|
1
|
2
|
5
|
დასკვნების გაკეთების
უნარი
|
0,0
|
არა არის ჩამოყალიბებული
დასკვნები.
|
0,0
|
დასკვნები ჩამოყალიბებულია
მაგრამ არ არის მკაფიო
|
0,5
|
ხდება მთავარი
მოსაზრებების დაკავშირება სხვადასხვა საგნიდან მიღებულ ცოდნასთან.
|
1
|
1,5
|
6
|
პრეზენტაცია
|
0,0
|
უჭირს აზრის ჩამოყალიბება,
პასუხის გაცემა
|
0,5
|
ბუნდოვნად აყალიბებს
აზრს, იყენებს თვალსაჩინოებებს
|
0,5
|
ნათლად არის ჩამოყალიბებული
აზრი. აქვს მკაფიო მეტყველება აუდიტორიაზე გათვლილი იყენებს თვალსაჩინოებებს.
|
1
|
2
|
შინაარსი - 1ქულა. ენობრივი გამართულობა - 1,5 ქულა.
რუკის კითხვა - 2 ქულა. შემოქმედობითობა
- 2 ქულა. დასკვნების გაკეთების უნარი - 1,5 ქულა. პრეზენტაზია - 2 ქულა.



.jpg)
.gif)